Hlasivky

HlasivkyNejčastějším důvodem vyšetření hlasivek je chrapot.

Chrapot provází záněty dýchacích cest jak horních ( rýma, zánět krku), tak dolních ( zánět průdušek). Tento chrapot většinou odezní během několika dní tak, jak odeznívá zánět v ostatních částech dýchacích cest.

Déle trvající chrapot může být způsoben nerovností na hlasivkách. Tyto nerovnosti ( nejčastěji uzlíky, které mohou být i u dětí ) mohou zmizet, ale je potřeba je zjistit a doporučit klientovi režim, který hlasivky šetří, aby se mohly samy uzdravit.

Déle než 6 týdnů trvající chrapot u kuřáků je jednoznačným důvodem k vyšetření. Škodlivost kouření je prokázaná vědeckými studiemi. Způsobuje celou řadu chorob a jednou z nich je zhoubný nádor v horních polykacích a dýchacích cestách. Časnými příznaky těchto nádorových onemocnění jsou chrapot, bolesti v krku, zvětšené uzliny na krku.

Vyšetření hlasivek se provádí v naší ambulanci speciálním endoskopem, který se zavede do úst a „vidí za roh“ dolů na hlasivky, jejichž obraz zvětšuje jako mikroskop. To vyšetření není bolestivé, daří se i u spolupracujích dětí.